Rozsądna suplementacja diety w okresie jesienno-zimowym

« Przejdź do listy artykułów

Czas mglistych poranków, wiatr, śnieg i niskie temperatury, to okres kiedy nasz organizm potrzebuje zdecydowanie więcej wartości odżywczych. Kiedy za oknem deszcz i plucha, bardzo ważne jest, by dostarczać zdecydowanie więcej niż do tej pory, potrzebnych witamin i minerałów. To bardzo istotne, aby zbilansowana dieta na jesień i zimę zawierała produkty rozgrzewające, ale nie tuczące. Co zatem powinno znaleźć się w naszym menu na zbliżające się pory roku, by skutecznie dostarczyło odpowiednich witamin? 

Jesień w ogrodzie

zdrowe odżywianie - producent sprzętu medycznego Ultra-Viol

Jeśli posiadasz działkę z dużym ogrodem poza miastem, skorzystaj z owoców i warzyw, które sama rodzi i postaw na własnoręcznie wykonane przetwory. Takie jesienne przygotowanie, pozwoli na dostatnie przetrwanie ubogiej w plony zimy. Obfitość produktów, jakie można odnaleźć w takich miejscach jesienią, to warzywa dyniowate, w tym cukinie, kabaczki czy patisony. Dodatkowo, pojawia się mnogość warzyw kapustnych, w tym m.in. brukselki i kapusta oraz warzyw korzeniowatych, czyli pietruszki, marchwi i buraków.


Warto pamiętać także o grzybach, które mogą być doskonałym dodatkiem do zup, sosów, kapusty i mięsa. Jesień nie jest czasem straconym również dla owoców, bo to przed zimą właśnie pojawiają się śliwki, jabłka, gruszki i winogrona idealne do dżemów, powideł, marynat czy kompotów. Nie trudno zauważyć przecież, że smak potraw wykonanych ze świeżych produktów zdecydowanie różni się od tych, które zostały przygotowane z warzyw i owoców z niepewnego źródła. Zachęcamy tym samym do aktywnego korzystania ze swoich ogrodów lub świadomych zakupów, jedynie ze sprawdzonych targów i sklepów.

Jak jeść?

zdrowa dieta - producent sprzętu medycznego Ultra-viol

Tak, jak pisaliśmy wyżej, jesienią i zimą warto postawić na rozgrzewający jadłospis. Najlepiej dostosować swoje żywienie do aktualnej pogody za oknem. Jesienią i zimą występują nieprzyjemne chłodne wiatry, które podnoszą w naszym organizmie wrażenie suchości, lekkości i nadaktywności. W tym czasie dlatego, warto wybierać takie potrawy, które skutecznie zrównoważą oddziaływanie nieprzewidywalnej pogody. Dobrze zdecydować się na jedzenie, które będzie oleiste a przy tym wygodne, w tym oleje nierafinowane, nabiał, bakłażany czy cukinie. Ze względu na niższe temperatury, bez wyrzutów sumienia można sięgnąć również po artykuły nieco cięższe. Mowa tu, o smażonych kotlecikach z mięsa lub warzywnych, duszonych warzywach, warzywach pieczonych lub kaszy z dodatkiem oleju lub masła, a także surówek, np. z marchwi lub z buraków zawsze z odrobiną oliwy lub oleju. Ze względu na występujący coraz częściej deszcz i śnieg, najlepiej wprowadzić do diety potrawy, które z powodzniem tę wilgoć z organizmu usuną i go skutecznie rozgrzeją. Spróbuj wprowadzić tym samym nieco ostrzejsze smaki oraz gorzkie i cierpkie produkty.

Fototerapia - lekiem na "łzy"

W okresie jesienno-zimowym brakuje nam również światła. Nie można zapomnieć o tym, aby jak najbardziej zrekompensować ten niedobór naszemu ciału i umysłowi. Jedną z najczęściej stosowanych metod zapobiegających, a zarazem leczących, depresję sezonową i chandrę jest fototerapia. Jesteśmy producentem sprzętu medycznego, w którego ofercie znajdziecie lampy Fotovita. Jest to produkt, dzięki któremu możecie bezboleśnie walczyć ze złymi nastrojami. Fototerapia jest bardzo skuteczna (działa niemal w każdym przypadku), a co najważniejsze nie powoduje skutków ubocznych, a jej działanie widać już po kilku dniach. Oferujemy testowanie Fotovity w domu – spróbuj i przekonaj się sam!

Fotovita - lampy na depresję - producent sprzętu medycznego Ultra-Viol

Kilka przykładów na wartościowe i smaczne dania!

To była teoria, najgorzej jednak poradzić sobie z praktyką. Podpowiadamy zatem kilka, naszym zdaniem, doskonałych pomysłów na uniwersalną jesienno-ziomową dietę.

  • Barszcz biały z warzywami lub czerwony z uszkami (dla wielbicieli) – zawsze z dodatkiem liści laurowych, gałki muszkatałowej.
     
  • Duszone warzywa, w tym jesienne bakłażany, cukinie, pomidory i cebule z ododatkiem kurkumy, gorczycy, majeranku czy odrobiny liści curry.
     
  • Kasza gryczana w różnej postaci, w tym jako podstawa sałatki, dodatek do mięs lub farsz do pierogów.
     
  • Warzywne kiszonki, będące zimową bombą witaminową, jako główny składnik sałatek lub dodatek do głównych dań.


Pamiętajcie, że dobrze zbilansowana dieta, szczególnie w zimniejszych porach roku, powinna zaspokajać w pełni wszystkie zmysły smaku. Najlepiej by było, gdyby łączyła w sobie elementy słodkich, słonych, kwaśnych, gorzkich, ostrych a nawet odrobinę cierpkich produktów. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że powinniśmy stosować te smaki, które są aktualnie przeciwne do występujących w otoczeniu. W taki sposób, dostarczymy organizmowi wszystkich potrzebnych wartości, poczujemy się lżej, mniej sennie, a przede wszystkim zdrowo!

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę