Jaki jest wpływ pogody na Twoje samopoczucie?

« Przejdź do listy artykułów

Klimat nieustannie się zmienia, a wraz z tym coraz częściej pojawiają się różne rodzaje zaburzeń związanych z oddziaływaniem na złą lub dobrą pogodę. Złe samopoczucie towarzyszy nam zarówno w dni deszczowe i pochmurne, jak również te przepełnione słońcem. Bez względu na to, czy jesteśmy wyspani, nie towarzyszy nam głód lub inne dolegliwości, każdorazowe wyjście z domu podczas zmiany pogody, może wiązać się z całkowitymi zmianami w organizmie. Warto zastanowić się jednak czy na pewno to wynik pogody? Jeśli tak, postaramy się przybliżyć nieco, na czym polegają zaburzenia pogodowe i jak je rozpoznać?

wpływ pogody na życie człowieka - Ultra-Viol

Meteopatia a Meteropatia

To dwa terminy oznaczające tę samą dolegliwość, chociaż często specjaliści nie używają ich zamiennie. Objawy tych dolegliwości, to nasilające się złe samopoczucie przy każdej zmianie pogody. Lekarze nie kwalifikują ich jednak, jako jednostki chorobowej. Najczęściej przejawia się w postaci nasilającego się bólu głowy, zmęczenia, depresji a nawet wzmożonego zdenerwowania. Przy silniejszej meteopatii, u najbardziej na nią narażonych, pojawić się mogą również gwałtowne skoki ciśnienia, nadwrażliwość na światło, nudności lub silna migrena.
 

To samo dzieje się także ze wszystkimi tymi, których dotknęły przykre choroby ciała w przeszłości. Mowa tu o przewlekłej chorobie wrzodowej, chorobie dwunastnicy, skręceniach lub złamaniach. Dla tych nieszczęśników, gwałtowna zmiana pogody ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania w ciągu dnia. Wówczas, w uszkodzonych wcześniej miejscach pojawia się nieprzyjemny ból.

Za gorąco, za zimno...

wpływ pogody na organizm człowieka - Ultra-Viol

To już nie tylko zmiana pogody, a długo utrzymujące się zarówno upalnie, jak i mroźne dni. Gorąco także potrafi przyczynić się do znacznej zmiany samopoczucia. Przypomnijmy sobie, co staje się z naszym ulubionym zajęciem podczas gorących dni lata. Wtedy najlepszym pomysłem jest sen w klimatyzowanym pokoju, a dla odważniejszych, chwila relaksu w cieniu.
 

W czasie tak wysokiej temperatury, należy zachować szczególną ostrożność. Oprócz picia dużej ilości wody, warto znacznie uważniej zażywać pewnego rodzaju leki, szczególnie te moczopędne i na depresję. Nieodpowiednie stężenie, jakie może pojawić się w organizmie po ich zażyciu w gorące dni, jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, osób starszych, tych posiadających większą tuszę i nadużywających alkoholu.
 

W przypadku chłodu, nasz organizm działa zupełnie odwrotnie. Wewnętrzna temperatura gwałtownie spada, dlatego najważniejsze narządy dążą do wyrównania ciepła kosztem tych innych, w tym dłoni, stóp, nosa lub uszu. Nie trzeba zaznaczać, że jesteśmy wówczas mniej odporni i bardziej narażeni na choroby. Stan wiecznego chłodu nierozerwalnie łączy się z pogorszeniem samopoczucia i zimowej chandry.

Hipochondryzm, a może faktyczna dolegliwość?

W dobie docierających do nas zewsząd bodźców o wciąż pojawiających się nowych jednostkach chorobowych, dość trudno odróżnić autentyczne objawy od tych napływającymi do nas rzekomych doniesień. Trudno nie zauważyć u siebie objawów nowych chorób, uzależnień i czynników powodujących spadek formy.
 

Mamy jednak nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu, nie znajdziesz u siebie symptomów meteopatii oraz będziesz dobrze znosić dni zarówno cieplejsze, jak i zimniejsze. W innym przypadku, postaraj się dokładniej zaobserwować jak na pogodę reaguje Twój organizm.

Obszary działania

Stacje cyfrowe
Przetestuj Fotovitę